WODA – dlaczego jest niezbędna do życia?

To, że potrzebujemy wody do życia, to wie już chyba każdy. Cały czas słyszymy o nawadnianiu się, o uzupełnianiu płynów, a teraz, gdy temperatura jest trochę wyższa niż dla nas komfortowa, to już w ogóle, słyszymy o tym non stop. Ale tak właściwe, po co nam ta woda? Już Wam wyjaśnię po co, dlaczego, co i jak!

Zacznijmy od tego, że organizm dorosłego człowieka to w ok. 60-70% właśnie woda. W zasadzie nie tylko człowiek oczywiście główniej z niej się składa – zdecydowana większość zwierząt również. A ciało takiej meduzy to woda w aż 98%! Ale ten post nie ma na celu zasypywać Was ciekawostkami przyrodniczymi, więc przejdźmy może do rzeczy. Składamy się głównie z wody. I to nie bez przyczyny. Pełni ona bowiem wiele bardzo istotnych funkcji, o których już Wam opowiadam. 

Woda jest niezbędna do życia!

SKŁADNIK KOMÓREK 

Zacznijmy od podstaw. Nasz organizm składa się z komórek. A komórki, oczywiście z wody. Na poziomie komórkowym dochodzi do przetwarzania energii, dzięki czemu nasz złożony organizm potrafi funkcjonować. 

WODA A TRANSPORT SUBSTANCJI

Woda to świetny rozpuszczalnik – możesz to zauważyć, np. podczas słodzenia herbaty. Dzięki temu w wodzie ulega rozpuszczeniu wiele składników odżywczych i minerałów, co pozwala na ich transport do odpowiednich komórek organizmu. Takim sposobem wiele składników dostarczonych z pożywienia jest roznoszonych po organizmie. 

Dzięki wodzie możemy transportować wiele substancji!

UTRZYMYWANIE TEMPERATURY CIAŁA

Woda pomaga w regulacji temperatury ciała poprzez parowanie z powierzchni skóry, czyli po prostu podczas pocenia się. A pot to w 99% woda. Gdy jesteśmy odwodnieni, nie możemy efektywnie się pocić, a więc nasz organizm nie jest w stanie się ochłodzić. I to dlatego picie podczas upałów jest tak ważne!

TRAWIENIE 

Oj, trawienie i usuwanie resztek pokarmu byłoby niezwykle trudne (a nawet niemożliwe) bez wody. Rola wody w trawieniu jest niezbędna już w jamie ustnej: po pierwsze jest składnikiem śliny, dzięki której jesteśmy w stanie nawilżyć i uformować kęsy pokarmu, a po drugie rozpuszcza enzymy, dzięki którym możemy zacząć właściwe trawienie. Dodatkowo w trakcie trawienia, woda uczestniczy w hydrolizie, która polega na rozkładzie związków chemicznych, np. białek, tłuszczów i węglowodanów, na prostsze składniki, które możemy wchłonąć. Oczywiście odpowiednia ilość wody umożliwia nam także formowanie kału i zapobiega zaparciom.

Woda jest niezbędna do prawidłowego trawienia!

WODA A CIŚNIENIE KRWI 

Poprzez kontrolowanie objętości krwi, woda reguluje ciśnienie krwi. A jak zapewne wiesz, ciśnienie krwi ma ogromne znaczenie dla pracy serca i całego układu krążenia.

OCZYSZCZANIE ORGANIZMU I USUWANIE TOKSYN

Głównym składnikiem moczu jest oczywiście woda (tak jak praktycznie wszystkich płynów ustrojowych). Mocz to jednak nie tylko woda, ale też sole mineralne czy zbędne produkty przemiany materii. W przypadku odwodnienia nasz organizm wstrzymuje produkcję moczu, aby zaoszczędzić wodę na ważniejsze procesy, ale wtedy różnego rodzaju toksyny nie mogą tak łatwo uciec z naszego organizmu. 

Odwodnienie niesie ze sobą wiele objawów. Lekkie odwodnienie to pragnienie, suchość w ustach czy bóle głowy. Poważniejsze odwodnienie to sucha skóra, zawroty głowy, silne zmęczenie, rzadkie oddawanie moczu i jego ciemnożółty kolor. Natomiast kiedy doszło do zatrzymania oddawania moczu, nasze oczy są zapadnięte, mamy silne zawroty głowy, omdlenia i trudności ze złapaniem powietrza, to oznacza, że jesteśmy silnie odwodnieni, a taki stan może zagrażać życiu. 

Woda odkrywa kluczową rolę nie tylko w naszym organizmie, ale też w całym naszym życiu. Produkcja żywności, transport, rozwój. Bez wody nie byłoby życia i to dosłownie – byłoby to po prostu niemożliwe. Dlatego nawadniajmy się i uzupełniajmy płyny, szczególnie teraz, w okresie intensywnych upałów. 

Dodaj komentarz