Jak nie marnować jedzenia?

Wiesz, że według Organizacji Narodów Zjednoczonych, co roku na świecie marnuje się 1,3 mld ton żywności? To 1/3 produkcji żywności! Ogarniasz to? Na świecie produkowane jest ok. 4 mld jedzenia rocznie, z czego prawie 1,5 mld jest wyrzucane! 

Skala marnotrawienia pożywienia jest ogromna. Ma to negatywne konsekwencje nie tylko dla środowiska, ale też dla naszego portfela. Zobacz: skoro średnio wyrzucamy 1/3 jedzenia, to wydając 600 zł miesięcznie na żywność, 200 zł ląduje w koszu. Nie warto! 

Przedstawię Ci kilka rad, które pomogą Ci zmniejszyć ilość wyrzucanego jedzenia.

1. Planuj posiłki

Zazwyczaj wyrzucasz jedzenie, bo nie zdążyłaś czegoś zjeść, zanim się zepsuło. Często stało się tak, dlatego, że nie miałaś pomysłu, jak wykorzystać dany produkt.Rozwiązaniem tego problemu jest planowanie posiłków. Dla przykładu: jeśli we wtorek na śniadanie jesz tosta z połówki awokado, to w środę drugą połowę możesz dodać do sałatki. Albo, jeżeli usmażysz pół piersi z kurczaka jednego dnia, to drugą połowę możesz dodać do pizzy, tortilli czy zapiekanki. 

2. Rób przegląd tego, co masz w domu 

Od czasu do czasu przeglądaj szafki w kuchni i tyły lodówki. Może się okazać, że znajdziesz tam coś, o czym już dawno zapomniałaś, ale nadal możesz użyć do przyrządzenia posiłku. Może też być tak, że znajdziesz kilka takich samych produktów, które kupiłaś, bo nie wiedziałaś, że jeszcze są w domu. 

Regularny przegląd szafek i lodówki to podstawa przy niemarnowaniu żywności!

3. Rób listę zakupów

Kiedy już przejrzysz, co masz w domu, możesz zrobić listę zakupów. Dzięki niej nie kupisz tego, czego nie potrzebujesz i oczywiście nie zapomnisz tego, po co poszłaś do sklepu. Świetnym rozwiązaniem jest najpierw przeglądnięcie tego, co masz w domu, następnie zaplanowanie posiłków, a na końcu zrobienie listy zakupów. Dzięki temu wykorzystasz to, co masz już w domu i nie kupisz tego, czego nie potrzebujesz. 

4. Sprawdzaj datę ważności

Kiedy jesteś na zakupach, zwracaj uwagę na termin przydatności do spożycia. Masz zaplanowane posiłki, wiesz mniej więcej, co i kiedy będziesz jeść. Jeżeli kupujesz produkty na najbliższe 2-3 dni, nie musisz aż tak bardzo zwracać uwagi na daty ważności (chociaż warto!). Jednak, jeśli chcesz kupić produkty, które będziesz jeść dopiero za kilka dni, zobacz, czy będą one jeszcze w terminie. Niektóre produkty charakteryzują się krótkim terminem przydatności do spożycia (jak np. serek wiejski) i nie opłaca się kupować ich na zapas.

5. Pamiętaj o mrożeniu

Dostałaś od babci dużą porcję pierogów? Albo ugotowałaś za dużo jakiejś potrawy i wiesz, że nie zdążysz jej zjeść, zanim się zepsuje? Zamroź! Kiedy będziesz mieć ochotę na konkretne danie (albo nie będziesz mieć czasu na gotowanie), po prostu wyjmiesz potrawę z zamrażarki, podgrzejesz i gotowe! 

Mrożenie pomoże Ci nie marnować jedzenia!
Pamiętaj, że mrożenie, to świetny sposób na dłuższe przechowywanie produktów!

6. Gotuj z tego, co masz 

Ten punkt łączy się trochę z tym o przeglądzie produktów. Staraj się tak planować posiłki, aby wykorzystywać produkty, które już masz. Jeśli masz w domu kaszę gryczaną, jęczmienną, kuskus i ryż, to postaraj się wykorzystać któryś z tych produktów, zamiast kupowania komosy. Albo, jeśli masz pół papryki, trochę cebuli, resztkę kukurydzy i jeszcze trochę szpinaku, to pomyśl nad zrobieniem kaszotto, czy pizzy z dodatkami. Myśl kreatywnie i szukaj nowych smaków, niektóre połączenia z pewnością Cię zaskoczą.

7. Nie bój się „brzydkich” produktów

Reklamy i cudowna rzeczywistość w social mediach często sprawiają, że wolimy owoce, które są „idealne”. Dlatego lekko podwiędnięta papryka czy miękki pomidor stają się dla nas niejadalne i lądują w koszu. Te nieidealne warzywa i owoce mają w sobie tyle samo wartości odżywczych, co ich świeże i jędrne odpowiedniki. Jeśli tylko nie ma na nich pleśni czy innych oznak zepsucia, to śmiało możesz je jeść!

Warto wprowadzić tych kilka zasad, dzięki którym zmniejszymy ilość wyrzucanego jedzenia.

Pomożemy w ten sposób swojemu portfelowi, zmniejszając ilość wydawanych pieniędzy na jedzenie. Oczywiście, nasze niemarnowanie jedzenia będzie bardzo korzystne dla środowiska, które i tak jest bardzo poszkodowane przez ludzi!

Dodaj komentarz