6 sposobów na oszczędzanie kalorii

Jesteś na deficycie kalorycznym i chciałabyś poznać kilka sposobów na „ucięcie” zbędnych kalorii? Oszczędzanie kalorii nie jest niczym trudnym i ułatwia odchudzanie. I oczywiście nie mówię tu o niejedzeniu, głodówkach i oszukiwaniu samego siebie. Absolutnie! Mam na myśli kilka sposobów na oszczędzanie kalorii, dzięki którym pozostaniesz w deficycie.

Okej, przejdźmy do rzeczy: jak oszczędzać kalorie? 

1. WYBIERAJ MAŁE OPAKOWANIA 

Kiedy masz ochotę na coś słodkiego albo słonego, albo jakąkolwiek inną przekąskę, staraj się wybierać małe opakowania tych produktów. Zamiast gigapaki chipsów, wybierz średnią paczkę. Zamiast litrowego opakowania lodów, wybierz takiego na patyku (lub w rożku). Dzięki temu, nawet jeżeli zjesz całą paczkę czy całe opakowanie, to dostarczysz mniej kalorii niż w przypadku wybrania dużego opakowania. A czasem ciężko oderwać się od ulubionych lodów. Albo łatwo nie zauważyć, kiedy to skończyły nam się chrupki, kiedy oglądany film nas tak pochłonął.

Uważam, że to jeden z lepszych sposobów na oszczędzanie kalorii, szczególnie kiedy nie do końca potrafisz sobie poradzić z niezjedzeniem całej paczki na raz (ale oczywiście warto nad tym pracować). 

2. UŻYWAJ OLIWY W SPRAY’U

Kiedy coś smażysz, staraj się nie zalewać całej patelni tłuszczem. Użyj jego niewielką ilość (ja polecam oliwę), zazwyczaj to na spokojnie wystarczy. Możesz użyć oliwy w spray’u lub rozsmarować tłuszcz po patelni np. pędzelkiem lub ręcznikiem papierowym.

I jeszcze jedna rada – jeśli smażysz coś na głębokim tłuszczu, to pilnuj, żeby tłuszcz był dobrze rozgrzany. Jeśli wrzucisz, np. mięso lub tofu na zimny tłuszcz, to produkty go wsiąkną, jak gąbka. A tego nie chcemy.

Specjalnie nie mówię tutaj, żebyś piekła w piekarniku lub gotowała na parze, zamiast smażyła. Jasne, jest to zdrowsze i mniej kaloryczne, ale umówmy się – gyros najlepszy z patelni 😉

3. UWAŻAJ NA JOGURTY I INNE GOTOWE DESERY

Smakowe jogurty czy gotowe owsianki potrafią mieć bardzo dużo dodanych cukrów, co z kolei przekłada się na ich kaloryczność. Często zdrowsze (i smaczniejsze) będzie dodanie owoców do jogurtu naturalnego. W sezonie owoce są tak słodkie, że nawet takich domowych jogurtów nie trzeba dosładzać. Spróbuj, może akurat podpasuje Ci taki sposób, 

Wybieranie jogurtu naturalnego i wymieszanie go z owocami, to świetny sposób na oszczędzanie kalorii.
Jogurt z truskawkami może być dużo lepszym wyborem niż jogurt truskawkowy!

4. KORZYSTAJ ZE SŁODZIKÓW

Lubisz słodką kawę albo herbatę? I w dodatku, niejedną dziennie? Spróbuj przekonać się do słodzików. Nie dostarczają one tyle kalorii, ile cukier (dlatego, że spożywamy niewielką ich ilość), wbrew powszechnej opinii nie są niebezpieczne, a jeśli chodzi o oszczędzanie kalorii, to naprawdę potrafią pomóc.

Więcej o słodzikach pisałem na moim Instagramie – KLIK!

5. WYBIERAJ NAPOJE ZERO 

Wiadomo, że każdy czasem sięga po colę, sprite czy energetyka. Warto jednak zdecydować się na te napoje w wersji zero, bez cukru. Jak duża jest różnica kalorii między tymi produktami? Cóż, 500 ml zwykłej coli, to 210 kcal, a coli zero – 2 kcal. Całkiem spora ta różnica, prawda?

Oczywiście, napoje te do najzdrowszych nie należą, ale nie warto wszystkiego sobie odmawiać. Raz na jakiś czas, na pewno nie zaszkodzą. 

6. A MOŻE PIWKO 0%?

Lato coraz bliżej, sezon grillowy w pełni. Jak to u Polaków zazwyczaj bywa – grill = piwo. I jasne, nie ma w tym nic złego (oczywiście, jeśli zachowamy umiar). Jednak jeśli jesteśmy w deficycie, to powinniśmy pamiętać, że piwo ma kalorie i to całkiem sporo. Dlatego pomyśl nad tym, żeby spróbować piwo bezalkoholowe. Smak podobny (szczególnie jeśli wybierasz piwo smakowe), a kalorii znacznie mniej. 

Jak widzisz, całkiem sporo mówiłem o napojach. A to dlatego, że często zapominamy, że mogą być one kaloryczne – ot, przepłynie i tyle. A jest właśnie odwrotnie, dlatego warto zwrócić uwagę na to, co, i w jakich ilościach pijemy. 

Myślę, że tych kilka porad pomoże Ci w utrzymaniu deficytu kalorycznego. Ale pamiętaj, że ważniejsze od deficytu jest dobre samopoczucie, dlatego, jeśli masz ochotę na zwykłą colę, albo herbatę z miodem i syropem malinowym – śmiało! Tylko pamiętaj, z umiarem, jak zawsze.

Dodaj komentarz