Sezonowe produkty sierpnia

Połowa lata za nami, jesień coraz bliżej, ale jak na razie o tym nie myślmy – jest ciepło, słonecznie, wakacyjne wyjazdy być może jeszcze przed nami, i oczywiście  – pyszne, sezonowe warzywa i owoce nadal są dostępne. Jeśli chcesz poznać, jakie mamy sezonowe produkty sierpnia, zapraszam Cię do czytania!

BAKŁAŻAN 

Botaniczna nazwa bakłażana to psianka podłużna, ale spotkać można również takie nazwy, jak gruszka miłości, jajko krzewiaste czy oberżyna. A dodatkowo, dla botanika bakłażan nie jest warzywem, a owocem (a dokładnie owocem jagodowym). 

W bakłażanie znajdziemy miedź, potas, magnez, witaminę C, K oraz witaminy z grupy B. Bakłażan bogaty jest w przeciwutleniacze, które m.in. neutralizują wolne rodniki, dzięki czemu działa przeciwstarzeniowo. Dodatkowo zawiera błonnik, dlatego po spożyciu bakłażana będziemy czuć się syci, a także poprawi się praca naszego układu trawiennego.

Bakłażana można smażyć, ale ze względu na „gąbczasty” miąższ bardzo pochłania tłuszcz, dlatego lepszym rozwiązaniem może być upieczenie lub ugrillowanie bakłażana. Można go wykorzystać jako dodatek do sałatek lub jako samodzielna przekąska, np. w formie roladek z fetą. 

PAPRYKA

Czerwona, żółta, zielona, chilli, jalapeno, cayenne, tabasco, habanero – do wyboru, do koloru (dosłownie!). 

Papryka jest bogatym źródłem witaminy C – jedna średnia sztuka (ok. 200 g) dostarcza ok. 260 mg witaminy C, co stanowi ponad 200% zapotrzebowania na tę witaminę. Oczywiście, ze względu na to, że witamina C rozpuszczalna jest w wodzie, to nie przedawkujemy jej, a ma ona właściwości odpornościowe. W papryce znajdziemy ponadto witaminę E, A oraz witaminy z grupy B, a także potas i beta-karoten. Papryka zawiera również polifenole, które mają właściwości antynowotworowe. 

Papryka jest świetnym dodatkiem do sałatek, surówek i kanapek. Może stanowić składnik sosów, gulaszu czy leczo. Często podaje się również paprykę faszerowaną, np. ryżem z warzywami i mięsem. 

Papryka - sezonowe produkty sierpnia

DYNIA

Wiem, że myśląc „sezonowe produkty sierpnia”, raczej nie przychodzi nam do głowy dynia, bo tak naprawdę sezon na dynię zaczyna się dopiero we wrześniu, jednak już pod koniec sierpnia możesz rozkoszować się jej smakiem. 

Dynia jest lekkostrawna, a dzięki dużej zawartości błonnika pomaga regulować przemianę materii. Działa również moczopędnie, dlatego zaleca się ją osobom, u których występują schorzenia nerek. Ponadto spożycie dyni obniża poziom cholesterolu i glukozy we krwi. Ma w sobie wapń, magnez oraz selen, a także witaminy A, C, E oraz kwas foliowy i karoten.

Idealnie pasuje do sałatek i surówek. Możesz z niej zrobić placuszki, zupę krem, sos do makaronu, ciasto, ciasteczka — warzywo uniwersalne! 

NEKTARYNKI

Nektarynka to tak naprawdę brzoskwinia, tylko z gładką skórką. I tak, jak brzoskwinia zawiera witaminę C, A, E i K, a także witaminy z grupy B. 

Nektarynki zawierają również żelazo, wapń, potas i magnez. Pozytywnie działają na układ krwionośny, dzięki zawartości żelaza i obecności witaminy C. Ponadto zawierają błonnik, dlatego regulują pracę układu krwionośnego i zapobiegają zaparciom.

Nektarynki można dodać do sałatek, owsianki lub zjeść po prostu jako przekąskę. 

nektarynki - sezonowe produkty sierpnia

ŚLIWKI

Śliwki zawierają witaminy A, E i B, a także potas, żelazo, magnez, wapń i fosfor. Dodatkowo działają dobroczynnie na układ pokarmowy, a to dzięki zawartości dużych ilości pektyn (rodzaju błonnika), które zarówno pobudzają perystaltykę jelit, jak i zwiększają uczucie sytości po posiłku.

MORELE 

Morele to w sumie takie małe nektarynki, chociaż smakują chyba trochę bardziej, jak śliwki. W każdym razie na pewno mają wiele związków odżywczych. Znajdziemy w nich witaminę A, C, E oraz potas. Są źródłem wielu przeciwutleniaczy, m.in. beta-karotenu i zeaksantyny, które to pomagają zwalczać wolne rodniki, zapobiegając przy tym starzeniu się organizmu, a także rozwojowi choroby nowotworowej. W morelach znajdziemy również flawonoidy, które chronią przed cukrzycą i chorobami serca, a także luteinę, która pozytywnie wpływa na wzrok. 

morele - sezonowe produkty sierpnia

JABŁKA

W sierpniu dostaniemy jedynie wczesne odmiany jabłek (m.in. tak zwane papierówki), ale to jednak zawsze coś.

Jabłka są źródłem witaminy C, E, K, witamin z grupy B, a także beta-karotenu, który pozytywnie wpływa na kondycję cery. Ponadto znajdziemy w nich wapń, żelazo, potas, fosfor, magnez oraz cynk. Oprócz tego są źródłem flawonoidów, które pozytywnie wpływają na pracę serca, zapobiegając przy tym jego chorobom. 

WINOGRONA

Winogrona są jedną z najstarszych roślin uprawnych na świecie – były znane już 6000 lat p.n.e w Egipcie.  W winogronach znajdziemy wapń, żelazo, jod, miedź, fosfor, potas i mangan, a także witaminy K, A, C, witaminy z grupy B oraz kwas foliowy i antyoksydanty. Liczne polifenole zawarte w winogronach wspomagają pracę układu krążenia oraz wzmacniają serce. 

Ciemnofioletowe odmiany winogron są najbardziej wartościowe m.in. ze względu na zawartość dużej ilości flawonoidów, które to hamują namnażanie się wolnych rodników, które są odpowiedzialne za starzenie się organizmu oraz rozwój chorób nowotworowych.   

Winogrona mają średni indeks glikemiczny (ok. 55), jednak zawierają w sobie dość dużo łatwo przyswajalnego cukru, dlatego osoby chore na cukrzycę powinny spożywać winogron z umiarem. Chcesz wiedzieć co z tym cukrem z owoców? Zapisz się do newslettera – KLIK!, już niedługo dostaniesz ode mnie maila, w którym wszystko wytłumaczę. 

winogrona - sezonowe produkty sierpnia

Pomidory, fasolka szparagowa, cukinia, kukurydza, maliny, jagody, brzoskwinie i arbuz to również sezonowe produkty sierpnia, ale pisałem o nich już ostatnio, dlatego, jeśli chcesz wiedzieć, dlaczego warto po nie sięgać, zapraszam Cię tutaj – KLIK!

Letnie miesiące obfitują w sezonowe produkty i warto po nie sięgać – są smaczne, często tanie i dodatkowo krajowe.  Zachęcam Cię do ich próbowania! 

Dodaj komentarz