BIEGANIE – jak zacząć i czy warto?

Bieganie stało się ostatnio niezwykle popularne (tzn. nie tak ostatnio, moda na bieganie trwa już od 2-3 lat). Ale jednak nadal można spotkać się z przeświadczeniem, że żeby być zdrowym, trzeba biegać. Czy taka jest prawda? Już Wam powiem, co o tym myślę.

Bieganie jest świetną formą aktywności i niesie za sobą wiele korzyści:

  1. Poprawa wydolności serca i układu krążenia – bieganie to aktywność typowo aerobowa, pomaga obniżyć ciśnienie krwi, zwiększa pojemność płuc i poprawia ogólną wydolność organizmu.
  2. Poprawa kondycji fizycznej – większa wydolność organizmu, siła i elastyczność mięśni, spowodują, że będziemy w stanie wykonać bardziej wymagające formy aktywności. 
  3. Lepsze samopoczucie – bieganie powoduje produkcję endorfin, czyli hormonów szczęścia, które poprawiają nastrój i samopoczucie.
  4. Redukcja tkanki tłuszczowej – jak to aktywność fizyczna, bieganie powoduje spalanie kalorii, także z pewnością przyczyni się do utarty tkanki tłuszczowej.
  5. Niskie koszty – nie trzeba mieć odpowiedniego sprzętu, karnetu czy miejsca w mieszkaniu, aby biegać – wystarczy sportowy strój, buty i można ruszać w drogę. 
bieganie

Oczywiście korzyści jest jeszcze więcej – wzmocnienie stawów, lepszy sen, samodyscyplina. Wydawać by się mogło, że same plusy, prawda? Czy w związku z tym każdy powinien biegać?

A no właśnie nie! Bo racja, bieganie jest super, przyjemne i poprawia humor. Jest jednak jedno, bardzo ważne ale. Musisz lubić to robić. I jasne, na początku można nienawidzić biegania, a po miesiącu, dwóch czy po roku je pokochać. Ale można też żyć z tą nienawiścią do biegania, a i tak to robić, bo przecież trzeba biegać, żeby być zdrowym. Ano nie trzeba! Trzeba się ruszać, prawda. Ale ruszać możesz się na spacerze, na basenie, jeżdżąc na rolkach czy grając w siatkówkę. Zmuszanie się do robienia czegoś, co absolutnie nie sprawia nam przyjemności, a wręcz przeciwnie, spowoduje, że nam się wszystkiego odechciewa i może sprawić, że szybko zrezygnujemy z zamierzonych celów. 

Druga kwestia to stan zdrowia – w niektórych przypadkach, np. problemy ze stawami, urazy, schorzenia serca czy astma, warto skonsultować chęć do biegania z lekarzem.

Okej, kwestia tego, czy bieganie jest dla każdego, myślę, że mamy rozwiązaną. Teraz przejdźmy do kilku porad dla początkujących:

POWOLUTKU, POMALUTKU

Nie od razu Rzym zbudowano, a Ty nie od pierwszego treningu będziesz biegać, jak zawodowy maratończyk. Daj sobie czas, pozwól sobie na gorsze dni, a z czasem, z każdym treningiem zobaczysz, że będzie lepiej. Biegania, jak wszystkiego, trzeba się nauczyć, a nauka wymaga czasu. 

MARSZ CZY BIEG?

Na początku warto zacząć od przeplatania marszu z biegiem. Możesz biec minutę, a kolejne pięć minut maszeruj. Z czasem możesz zmniejszać czas marszu, a wydłużać czas biegu. Dzięki temu przyzwyczaisz organizm to wysiłku aerobowego, jakim jest bieganie. 

BUTY I UBRANIE

Bieganie to jeden z tańszych sportów, ale warto zadbać o odpowiednie obuwie – wygodne, oddychające i stabilne. Trening w zwykłych butach sportowych na co dzień, może doprowadzić do powstania odcisków i odparzeń, a to nas skutecznie zniechęci.

Odpowiednie buty podczas biegania to podstawa!
Odpowiednie buty podczas biegania to podstawa!

BIEGANIE A TECHNIKA

Odpowiednia technika jest bardzo ważna. I to nie po to, żeby dobrze wyglądać, ale ze względu na kwestię zdrowia. Bieganie przy nieodpowiedniej postawie może doprowadzić do kontuzji i urazów. Najważniejszą kwestią jest to, aby przy stawianiu stopy nie opierać ciężaru ciała na samej pięcie, a na śródstopiu. Pierwszy sposób może powodować ból kolan, a nawet doprowadzić do kontuzji. 

REGULARNOŚĆ

Aby wytrwać w postanowieniu najważniejsza nie jest motywacja a nawyk. Postaraj się, aby bieganie było elementem Twojego dnia, np. 3-4 razy w tygodniu. Poza tym regularny trening spowoduje, że zobaczysz swój postęp. Nie minie tydzień czy dwa, a już będziesz biegać z mniejszą zadyszką. A to jest naprawdę świetna motywacja!

BIEGANIE W TOWARZYSTWIE 

Na początku przygody z bieganiem warto spróbować biegania w towarzystwie. Po pierwsze, jest bezpieczniej – w przypadku urazu zawsze mamy kogoś do pomocy. Po drugie, możecie sobie nawzajem sprawdzać, czy Wasza postawa jest odpowiednia (samemu jest to czasem trudne). No i dodatkowo, bieganie z kimś bliskim, to może być świetna zabawa i ciekawy sposób na spędzanie wolnego czasu. 

Ogólnie, według mnie bieganie to bardzo dobra forma sportu. Ale oczywiście tylko wtedy, kiedy to lubisz. Mam nadzieję, że przedstawione przeze mnie rady ułatwią Ci rozpoczęcie treningów. A jeśli tak, koniecznie pochwal się i oznacz mnie na insta!

Dodaj komentarz